IPL Cihazı vs Lazer Epilasyon Cihazı Hangisini Seçmeli

IPL epilasyon cihazı vs Lazer epilasyon cihazı hangisini seçmeli? Evde tüy alma cihazı satın almak istediğinizde bu çok yaygın bir sorudur. Bir seçim yapmadan önce, yalnızca IPL ve Lazer epilasyon arasındaki farkları değil, aşağıdakileri bilmeniz gerekir.

IPL, Lazer Epilasyon ile aynı mıdır?

Hayır, cihazların ve tedavi yöntemlerinin görünümü hemen hemen aynı görünse de – aradaki fark gerçek çalışma biçimindedir.

IPL ve Lazer Epilasyon Benim İçin Güvenli mi?

Bu, basit bir soruya uzun bir cevap gibi görünüyor, ancak IPL ve lazer tedavisinin sorumlu bir şekilde kullanıldığında tamamen güvenli olduğu resmi olarak kanıtlanmış olduğundan tamamen emin olmanızı istiyoruz. Ancak, IPL ve lazer tedavisinin kırmızı, gri veya açık sarı saçlı kişiler için etkili olmadığı ve gerçekten cilt hasarına neden olabileceğinden siyah cildiniz varsa hiç kullanılmaması gerektiği için bunun herkes için doğru olmadığını anlamak önemlidir.

Lazer ve IPL (Yoğun Atımlı Işık) Tüy Alma arasındaki fark nedir?

Evet, belki aynı görünüme sahipler. Ayrıca aynı çalışma prensibine sahiptir – hem lazer hem de yoğun darbeli ışık, kıl folikülünü ısıtmak ve yeniden büyümeyi önlemek için ışığı kullanır. Bununla birlikte, fark, gerçek çalışma biçimindedir. – temel fark, ışık türünün kendisidir.

Kısacası, lazerler, tek bir yönde giden tek bir dalga boyundan veya ışık renginden oluşan çok özel bir ışık türü üretir ve bu, bir lazer işaretçisi gibi tek bir ışın oluşturur. IPL cihazları, tek bir beyaz flaş üretmek için çok çeşitli dalga boyları üretir. Bu ışık doğal ışığa daha yakındır ve cihaz bir kamera flaşı gibi cilde çarptığında turuncu / kırmızı bir parıltıyla görünebilir.

IPL ve Lazer Epilasyon Nasıl Çalışır?

Epilasyon amacıyla hem lazer ışığı hem de IPL ışığı tamamen aynı mekanizma ile çalışır:

  • Işık (lazer veya IPL) cilde girer ve kıl şaftındaki melanin (pigment) tarafından emilir.
  • Işığın emilmesi saç telinin ve folikülün ısınmasına neden olur.
  • Doğru miktarda ışık enerjisi kullanılırsa, saç folikülü hücreleri kritik bir sıcaklığa kadar ısıtılır ve bu da saç büyüme döngüsünün kesintiye uğramasına neden olur.
  • Bir dizi faktöre bağlı olarak, etki kalıcı veya geçici olabilir.

Lazer veya IPL kullanarak ışık bazlı epilasyon için birincil hedeflerden biri, kıl folikülündeki bu kritik sıcaklığa ulaşmak ve aynı zamanda çevredeki cildi, kabarcık gibi hasara neden olabilecek bir sıcaklığa ısıtmamaktır. Bu, ışık çıkışı miktarının dikkatli bir şekilde kontrol edilmesiyle elde edilir.

Hangisi Daha İyi IPL veya Lazer Epilasyondur?

Bu cevaplanması oldukça karmaşık bir sorudur, ancak burada hatırlanması gereken kilit noktalar yer almaktadır.

  • Her ikisi de doğru koşullar verildiğinde oldukça etkili tüy alma yöntemleridir, bu nedenle hangisini seçerseniz seçin mutlu olmalısınız – ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun olanı seçmeniz yeterli.
  • Her ne kadar bu çok öznel ve koşullara bağlı olsa da, insanlar IPL yönteminin kullanım sırasında daha az rahatsızlık verdiğini iddia etme eğiliminde olsa da (çoğu insan, her iki şekilde de elastik bir banttan veya tırnağından hafif bir vuruştan başka bir şey olmadığını söylüyor).
  • IPL tedavisi seansları, cihazlardaki daha büyük başlıklar nedeniyle daha az zaman alırken, lazerler daha uzun sürer ancak daha az seans gerektirmelidir.
  • Yukarıdakilerle aynı nedenlerle, IPL sistemleri vücudun daha geniş alanlarını tedavi etmek için muhtemelen daha iyi bir seçimdir, oysa lazerler daha küçük tedavi alanlarını tercih eder.
  • Cildiniz daha koyu ise, lazer tedavisi daha etkilidir (cildinizin çok koyu olmadığından emin olun), IPL ise açık saç ve soluk cilt üzerinde daha iyi sonuçlar verme eğiliminde olabilir.
  • Lazerler, daha güçlü ışık yoğunluğu nedeniyle çok seyrek kıllarla baş etmede daha iyiydi, ancak kaliteli bir IPL cihazı satın alırsanız, bu günlerde aynı şekilde görevlerini yerine getirmeleri gerekir.

Peki benim için hangisi daha iyi?

Özetlemek gerekirse, IPL, öngörülen tedavi rejimini takip ettiğiniz ve ek tedavileri sürdürdüğünüz sürece lazer tedavileriyle aynı standart sonuçları verebilir! Rejiminize olan bağlılığınızın karşılığında, tedavilerinizi kendi evinizin rahatlığında tamamlayarak zamandan, paradan ve salonda bitmeyen gezilerden tasarruf edebilirsiniz. Ne aşk değil?